Logo
WhatsApp Yazışma Kuralları
WhatsApp Yazışma Kuralları

WhatsApp Yazışma Kuralları

WhatsApp yazışmalarında dikkat edeceğimiz hususlar (BiP – Telegram)

Hayatımızın en önemli iletişim mecrası haline gelmiş olan SMS ya da WhatsApp’ı da etkin ve medeni usul ve üslup ile kullanmamız gerekiyor.

İnsanlar mesaj bombardımanından dolayı sürekli uyarılmaktan yorgun ve bıkkın düştüğünü unutmayalım. Sizden beklenmeyen bir mesajı göndermeden önce en az 11 kez düşünün!
Sizin beğendiğiniz bir şeyi herkes de beğenecek yanılgısına düşerek ve hatta beğenmek zorundalarmış gibi mesaj göndermeyin, dayatmayın, bombardımana tutmayın.
WhatsApp bir mail programı değil kısa mesaj programıdır. Çok uzun olan mesajları göndermek için uygun değildir ve okunmaz.
Eğer illa göndereceğim, dayanamıyorum diyorsanız hiç olmazsa köşe yazıları gibi beğendiğiniz uzun yazıları bir gruba kopyala/yapıştır yerine intrenet adresini gönderiniz.

BÜYÜK HARFLERLE mesaj yazmayın. Hatta hatasız, yazım kurallarına uygun yazarak gönderin. Konuşurken hata yapmaktan daha kritiktir yazışırken yapılan hatalar; en azından kalıcıdır bunlar.

GRUP YÖNETİMİ:

Akıllıca yönetmediğiniz grup sizin grubunuz değildir, yok olmaya, etkisiz olmaya mahkûmdur. Gruba değer katan, katkı sağlayan değerli üyelerin bir şey söylemden ayrılmasının sebeplerini  düşünür durursunuz. İnsanlar değer verdiği insanlarla gerçek hayatta bir arada olmayı tercih ettikleri gibi; değerli insanların ve bilgilerin/paylaşımların olduğu gruplarda bulunmayı tercih ederler; bundan daha normal ne olabilir ki!? Değer verdiğiniz birisi dahi olsa gece saat 2:00’de sizi telefonla aramasını, haber vermeden evinize gelmesini nasıl ki tercih etmezseniz, gece WhatsApp’dan mesaj gönderilmesini de tercih etmezsiniz, o zaman siz de göndermeyin. Aşağıda belirtilen saat aralıklarına uyarak gönderin.
Gruba ekleyeceğiniz kişilerden onay almadan gruba eklemeyiniz. Amaca uygun, ilgili kişileri ekleyiniz; ilgi alanları ve profilleri birbirinden çok farklı insanlardan oluşan gruplar verimsiz olur ve grup için değerli olan kişileri kaybetmeye başlarsınız.
Bazı özel gruplarda, grup üyelerinden en az 2 kişinin de referansı alınarak yeni üye eklemeleri yapılabiliyor.
Grubunuza vereceğiniz isim grubun kuruluş maksadını ifade eden anlamlı, olabildiğince kısa bir isim olsun.
Gruba izinli olarak ekleyeceğiniz kişilerle, özelinde yazışarak, kendisini grup üyelerine tanıtan 2 satır da olsa kısa bir metin göndermelerini sağlayınız.

Grupta birisi bir şey söylemişse herkesin aynı anda grupta ona teşekkür etmesi, geçmiş olsun demesi uygun değildir. Direk kendisine yazınız.
Gruba yeni katılan kişilere 1 kişiden fazla kişi “hoş geldin” mesajı göndermemeli. Birden fazla “geçmiş olsun”, “başınız sağolsun” gibi mesaj gönderilmemeli.
İyi Pazarlar, günaydın, hayırlı Cumalar, mutlu günler gibi mesaj trafigini artıracak, üyeleri yoracak üstelik de fayda üretmeyen temennileri gruba değil şahıslara göndermeniz önerilir.
Bire bir haberleşme/tartışma durumu oluşur oluşmaz grupta yazmak yerine doğrudan ilgili kişi ile bire bir yazışmaya geçiniz.

Gruba yazdıklarınızı göndermeden önce en az 1 kez daha okuyarak, herkesin anlayabileceği açıklıkta, netlikte ve hatasız olduğundan emin olunuz. Yoksa sizin bireysel imajınız zarar görür.

Grubu kurduğunuzda, grubun amaç ve kurallarını yazdığı tek sayfalık da olsa bir web adresiniz yoksa eğer, grubu kurar kurmaz eklediğiniz üyelere amacınızı yazın. Sonradan eklemek istediğiniz kişilere de eklemeden önce grubun amacını belirten hazır bir metniniz olsun, kopyala/yapıştır yaparak kendisini gruba eklemeden önce gönderiniz. 

Gruba uygun olmayan gönderim yapan kişilerle grup yöneticisi olarak, grup üzerinden uyarmayınız, direk kendisiyle iletişime geçerek güzel bir üslup ile uyarınız. Uyarılara rağmen gruba uygun olmayan gönderiler yapıyorsa bir daha uyarmadan gruptan çıkarınız.
Grubunuzun ana konusunun dışında siyasi ya da dini içerikli; Cuma, bayram vs. mesajları gibi bir paylaşım yapılmaması gerekir. Kişiselleştirilmemiş mesajlar insanlar için pek bir anlam ifade etmediği gibi bir çok kişiye de antipatik gelebiliyor.

Dini mesajlar göndererek bir ibadeti/vecibeyi yerine getirdiğiniz ve hatta sevaba girdiğiniz yanılsamasına düşmeyin, sorumluluklarınızdan kurtulmuş olma rahatlamasına düşmeyin, mesaj göndermekten daha somut ve fayda üreten görevlerinizin olduğunu unutmayın. Pasifleşmenin en önemli yolu bu şekilde aktivist olmaktır, softivist olur çıkarsınız. 
Kaynağından emin olmadığınız, kolayca yönlendirdiğiniz ya da kopyala/yapıştır yaptığınız bilgiler sizi dini olarak da sorumlu kılar, elinize geçen her bilgiyi savurup atmayın, gittiği yerde çok şey yıkabilir. Hesap gününde şaşkına dönebilirsiniz; ibadetlerinizi yakan bu kolaycılığınızdan, sorumsuzluğunuzdan dolayı. “Ama benim niyetim…” ile başlayan cümleleriniz de karşılık bulmayabilir.

Çok gerekmedikçe Gruplarda resim, video ve ses dosyası paylaşılmaması lazım. (hem internet kotasını hem de telefon pilini tüketmektedir)

Herkesin istifade edeceği ve sadece grup maksadına uygun konuların paylaşılması uygun olacaktır.
Dün kaza geçirdim, annem hasta oldu, arabam yandı ama ben sağ salimim gibi grup maksadına uymayan bildiriler göndermeyin. Unutmayın ki grupta bulunan kişilerin hepsi sizi tanımıyordur.

Ticari olan, şirket ya da ürün-hizmet tanıtımı maksatlı olan duyuruların grup kurucusundan izinsiz gönderilmemesi gerekir.

Grup üzerinden tartışmayın; yazışmalardaki ifadeler yüz yüze kullanıldığından daha tehlikelidir, çünkü yazışmada balans edecek mimik ve jestler yoktur ve yanlış anlaşılmaya daha müsaittir. Grup üzerinde tartışma tarafları birebir yazışma/tartışmaya göre çok daha tahrik edicidir ve istenmeyen noktalara taşıyabilir. İlla tartışacaksanız birebir yazışmaya geçerek tartışınız, gurubun insicamını bozmayın. 

Grubunuz eğer eğlenece-fıkra grubu değilse, eğlendirme maksatlı fıkralar, karikatürler paylaşmayınız.

Gruptan çıkmanıza sebep olacak bir durum oluşmuşsa onun giderilmesi konusunda grup yöneticisine yazarak düzeltilmesi konusunda istekte-bildirimde bulunun, eğer giderilmiyorsa sonra çıkarılmayı talep ediniz, kendiniz çıkmayınız.

9:30 – 19:30 saatleri dışında paylaşım yapmamaya özen göstermek lazım. Hafta sonu, özellikle Pazar günü çok gerekmedikçe gönderim yapılmamalı, eğer göndermeden duramıyorum diyorsanız çok daha kısıtlı zaman aralığında göndermek lazım; 12:00 -18:00 aralığı gibi.

Geriye dönük aramalarda da kayıtlara kolay erişmek için kısa, basit, net, tanımlayıcı ifadelerle paylaşım yapmak gerekir.

Grupta tüm kişilerin telefonunda isminiz kayıtlı olmadığı için mesajlarınızın sonuna Ad-Soyad, isterseniz Şirket ve Görevinizi de de yazabilirsiniz.

Gruplara sınırlı sayıda ilgili kişileri eklemek lazım. Gruba önereceğiniz kişiler olursa DİREK grup kurucusuna yazmalısınız.

WhatsApp basit bir haberleşme aracı gibi gözükmesine rağmen “yayın” “broadcast” gibi bazı gelişmiş özelliklerini kullanarak etkin ve doğru biçimlerde duyurular yapabilirsiniz; Düğün, bayram vs. duyuruları için toplu mesajlar göndermek için geçici gruplar kurulduğuna ve çok komik durumlara düşüldüğüne şahit olmaktayız. Bilmiyorsanız internetten okuyun, bir bilene telefonla sorun ya da çok sevdiğiniz ve bilgisine güvendiğiniz kişiye WhatsApp mesajı göndererek sorunuz.

İletişim kazaları da trafik kazaları kadar yaralayıcıdır, zararlıdır, bazen tedavisi çok zor olabilmektedir.

Etkin bir grup yönetimi için tavsiyeleriniz olursa buraya eklememiz için bu web sitesinin iletişim sayfasında önerilerinizi yazabilirsiniz.

Burhan Koca. Şubat 2016