RSD İK Platformu

RSD whatsApp grubumuza mevcut grup üyelerimizden en az 1 kişinin referansı* ile üye alabiliyoruz.

Öncelikle İnsan Kaynakları profesyonelleri olmak üzere GM, GMY ve Direktör seviyesinde aşağıdaki konularda duyarlı ve değer üretebilecek kişilerin olduğu bir grup.

1- Referans olacağımız yetkin kişilerin istihdamına vesile olmak.

2- Kurumlarımıza da yetkin ve referanslı çalışanlar bulmak maksadıyla grupta duyurular yapabilmek.

3- İnsan Kaynakları ve yönetim konusunda özgün ve değerli bilgi ve tecrübeleri paylaşmak, müzakere etmek. Dijital çağda gençlerin doğru yol ve yöntemlerle eğitim alarak iş dünyasına kazandırılmaları, istihdamları konularını müzakere etmek, destek vermek.

4- 3. madde bağlamında webinarlar düzenlemek.

5- Görev değişikliklerimizi duyurmak. İşlerimizle ilgili kritik dönüm noktalarında bilgilendirme yapmak.

6- Şirket yönetimini ve İK’yı ilgilendiren kıymetli bilgilerin paylaşılması; Web sitesi linki, video linki, sunum, doküman vs. gibi…

Paylaştığınız resim-video-pdf vs. dosyaların altına, bunların içeriği hakkında kısa bir bilgi ve mümkünse gönderme maksadınızı yazın. Eğer bir makale vs. gibi bilgilendirici mesajlar ise kendi görüşünüzü de yazın. Bu ifadelerinize bağlı olarak, eğer diğer üyelerin ilgi alanındaysa açarlar. 

CV paylaştığınızda ise; kişinin Ad Soyadını ve görevini-mesleğini  de yazmanızı rica ederiz. Kişi ile ilgili belirtmek istediğiniz özel bir bilgi varsa, ne kadar tanıdığınıza, referans olduğunuza, görüşlerinize dair ifadeler de yazarsınız lütfen.

Yani CV’yi diğer üyeler açamadan temel bilgileri görebilsin.

Eleman ararken, görev ve profil tanımlarının olabildiğince açıklayıcı olmasına dikkat edersek muhatapların ve sizin işinizi kolaylaşacaktır. Mümkünse ve varsa başka mecralarda yayınladığınız ilanın linkini paylaşıp altına da yine aradığınız pozisyonun adını belirtirsiniz.

Rekabet ve KVKK kanunu gereği bu grupta kişilere özel maaş bilgisi isim ya da ünvanı ile paylaşılamaz. Ek olarak, kişilerin CV’si de izinleri olmadan paylaşılamaz.

Dikkat Edeceğimiz Başlıklar

– Grubun esas maksadı olan İK dışında; cuma, bayram vs. mesajları gibi bir paylaşım yapılmamasını özellikle rica ediyoruz.

– Grup üyelerinden birisi önemli bir paylaşımda bulunmuşsa, hiç olmazsa bir süre başka bir mesaj göndermezseniz, o önemli mesaj dikkatlerden kaçmadan gerekli-beklenen ilgiyi görmüş olur.

– Sadece İnsan Kaynakları konulu duyuruları, İK ve şirket yönetimi konusunda değerli, bilgilendirici şeyler paylaşalım.

– Ticari olan, şirket ya da ürün-hizmet tanıtımı maksatlı olan duyuruları moderatöre göndererek grupta paylaşmasını rica edebilirsiniz. (yılda 1 veya max 2 kez)

– Toplumsal fayda üretecek konuları moderatörden onay alarak müzakereye açabilirsiniz. Konuyla ilgili tartışma durumu oluşur oluşmaz doğrudan birebir yazışmaya geçiniz. Konuyu içinden çıkılmaz tartışmalara dönüştürmeyelim. Bu durum grubun sükunetini bozmasının yanında kimseye de fayda sağlamayan bir yere götürüyor çoğunlukla.

– Bire bir kişilerle haberleşme durumu oluşur oluşmaz, yani grupta herkesi ilgilendirmeyen bir yere geldiğinde grupta yazmak yerine doğrudan birebir yazışmaya geçiniz.

 *Hafta içi 8:30 – 20:30 saatleri dışında gönderim yapmayalım.

– Pazar ve tatil günleri de çok gerekmedikçe paylaşım yapmamaya özen gösterelim.
Göndermek durumundaysak 10:00 – 19:00 saatleri arası gönderelim.

– BÜYÜK HARFLERLE mesaj yazmayalım.

– GRUBUMUZA YENİ KATILAN BİR KİŞİYE MEVCUT ÜYELERDEN EN FAZLA 2-3 KİŞİNİN “hoş geldin” MESAJI YETERLİ OLACAKTIR. Daha fazla hoş geldin diye yazmak yerine kişinin tanıtım metni altına küçük emoji eklemesi daha şık olacaktır.

– Yeni katılan kişinin de ilk “hoş bulduk” cevabından sonra yeniden “hoş geldin” diyen olursa bu yeni mesaja da yeniden “hoş bulduk” cevabı yazmak yerine mesajının kendisine -altına- “küçük emoji” eklemesi yeterli olacaktır. 

– Geriye dönük aramalarda da kayıtlara kolay erişmek için kısa, basit, net, tanımlayıcı ifadelerle paylaşım yapalım.

– Grubumuzdaki tüm kişilerin telefonunda isminiz kayıtlı olmadığı için mesajlarınızın içinde ya da sonuna Ad-Soyad, Görevinizi ve Şirketinizin ismini de zaman zaman belirtebilirsiniz.

Grup üyelerinin bir birlerinin profillerini görebilmeleri için Linkedin’de de dışa kapalı bir RSD grubu da oluşturuldu. www.linkedin.com/groups/9515845/ Bu adrese girip katılım isteği gönderdiğinizde grup yöneticisi şu anda bulunduğunuz sayfadaki metinleri okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi düşünerek sizi whatsAPP grubuna da ekleyecektir.

Grup yöneticisinin sizi gruba eklediğinde, mevcut grup üyelerine tanıtması için sizi anlatan 5-10 cümle kadar özet bir özgeçmişi kendisine iletiniz lütfen. BU YAZIYI İLETTİKTEN HEMEN SONRA GRUBA DAHİL EDİLECEKSİNİZ.

Grup üyelerinden en fazla 2 kişi size “Hoş geldin” diyecektir, sizin de kendi tarzınıza uygun bir şekilde “hoş bulduk” mesajı ile mukabele etmeniz güzel olacaktır.

Grubumuzda elde edilecek faydayı artırma konusunda görüş, önerileri ve katkılarınız çok değerlidir.

Grupta olmasında fayda olduğunu düşündüğünüz, önereceğiniz kişiler olursa direk grup yöneticisine yazabilirsiniz.

Referanslı istihdam çok değerlidir ancak torpil yani, yetkin olmadığı halde sadece ilişkisiyle ve hatta hakeden başka birisinin önüne geçerek işe yerleşmek/yerleştirmek en başta o kişiye yapılabilecek en büyük kötülük olup, işe yerleştiği kuruma, topluma ve ülkeye de yapılmış ciddi bir kötülüktür. Bunu yapanlar zaten kendileri çürümüştür ancak zincirin diğer tüm halkaları da çürüyecektir. Bu şekilde abad olan gördüyseniz, emin olun ahiri berbat olur.

İsterseniz bu adresten genel whatsAPP kurallarına bakabilirsiniz: https://bit.ly/WhatsAppRules

Hayırlı olması temennisiyle,
Burhan Koca.
18.10.2023